• İSTANBUL DIŞI SADECE YÜKSEK TONAJ HURDA ALIMI
  • SADECE KURUMSAL MAİLLERE CEVAP VERİLMEKTEDİR🎯

Hurdacılık Nedir? Nasıl Yapılır?

hurdacılık nedir

Hurdacılık Nedir?

Hurdacılık, atıl duruma geçen malzemelerin hurdacılar tarafından alınması ve geri dönüştürülmesinde ki sürecin genel tanımıdır. Bir başka deyişle tüketici-hurda, hurdacı ve ham madde denilen bir üçlü söz konusudur. Yani, tüketiciler ve küçük hurdacılar hurdaları toplar, ve büyük hurdacı firmalarına satar.

Bu büyük hurdacı firmaları ise hurdaları depolarda biriktirir ve ayrıştırır. Daha sonra cinsine göre ayrışan hurdalar geri dönüşüm merkezlerine gönderilir ve tekrardan temizleme ve ayrıştırma işlemi yapılır. Sonrasında bu hurdalar uygulanan işlemler sonucu tekrardan ham madde olarak piyasaya sürülür. Hurdacılığın genel tanımı böyle diyebiliriz.

Hurdacılık Sektörü Hakkında Bazı Veriler

Hurdacılık sektörü ülkemizde ve dünyada milyar dolarlık bir sektördür. Modernize edilmiş adı ile geri dönüşüm, 2024 yılı itibarıyla 377 milyar $ ‘ a ulaşması beklenmektedir. Ülkemizde ise 5 milyar € hacminde olan genç ve gelişen bir sektördür hurdacılık.

Türkiye’ de yıllık olarak 25 milyon evsel atık, 1.2 milyon ton endüstriyel atık, 100 bin ton tıbbi atık ve 530 bin ton e-atık ortaya çıkıyor. Bu atıkların ise; %43‘ünü kağıtlar, %27’sini plastikler, %12’sini cam ve %4’ünü ise hurda metaller oluşturmaktadır. Ne yazık ki bu atıkların yaklaşık 4/5 ‘ü geri dönüştürülmeden çöpe gidiyor.

Çöpe giden bu atıkları geri dönüştürdüğümüzde ise 1.5 milyar ₺ gibi bir rakam çöpe gitmemiş olacak. Mertsan Hurda olarak, hurdacılık sektöründe sürdürdüğümüz faaliyetler ve yüksek hurda fiyatları ile tüketicileri teşvik geri dönüşüme teşvik ediyoruz. İstanbul hurdacı ihtiyaçlarınızda bize ulaşarak hurdanızın için anında fiyat teklifi alabilirsiniz.

Mertsan HURDA
Mertsan HURDA
Hurda Alım Satımı | İkinci El Konteyner Alım Satımı | Yıkım Söküm İşleri | Kurumsal Hizmet

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir